Cell Culture Microplates
- (1)
- (12)
- (1)
- (36)
- (6)
- (4)
- (5)
- (15)
- (1)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (311)
- (3)
- (1)
- (48)
- (75)
- (33)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (155)
- (7)
- (11)
- (1)
- (25)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (96)
- (26)
- (5)
- (5)
- (40)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (12)
- (26)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (131)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Well, Non-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color: Clear; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Volume (Metric) Working | 10 to 100 μL |
|---|---|
| Lid | With Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Volume (Metric) Well | 120 μL |
| Sterility | Sterile |
| Array | 16 x 24 |
| Culture Area | 0.084 cm2/well |
| Product Type | Microplate |
| Barcode | Custom Barcoding Available |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | All microplates manufactured by Nunc meet the recommendation of American National Standards (ANSI) (ANSI/SBS 1-2004) |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Product Line | Nunc |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White, Clear Bottom; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | White,Clear Bottom |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Lid | With Lid |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-L Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: Clear; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass, promotion of neurite outgrowth, culture of glial cells as a feeder layer for neurons, construction of neural cell model systems to study CNS function, development and diseases |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-L-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| Culture Area | 0.32 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-L-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Axygen™ RIGIPLATE™ 96-Well PCR Microplate, Full Skirt
Standard ANSI/SLAS microplate footprint available in 96-and 384-well formats.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Skirt Style | Full Skirt |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Product Type | PCR Microplate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS Footprint |
| Volume (Metric) Well | 200 μL |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White, Clear Bottom; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | White,Clear Bottom |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Promotion of cell attachment and spreading, rapid expansion of cell populations, serum-free or reduced serum culture, cell adhesion assay, improving survival of primary cells in culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Rat Tail |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Shelf Life | 6 Months |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ 1536-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile
Corning™ 1536-Well, Non-Binding, Flat-Bottom, Bar-Coded Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White; Sterility:Non-sterile; Lid:Without Lid
Corning™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom, Half-Area Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White; Sterility:Sterile; Lid:Without Lid
Corning™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom, Half-Area Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Non-sterile; Lid:Without Lid
Corning™ 384-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Thermo Scientific™ 96 Well Black Plate, Coverglass Bottom, CC2 Surface, Pack of 6
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid; Type: Optical Coverglass Base
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Well Microplate, white, TC surface, Pack of 10
Improve background, autofluorescence and crosstalk with Nunc 384-well polystyrene white microplates.